Salı, 06 Ekim 2015

وَالنَّجْمُ وَالشَّجَرُ يَسْجُدَانِ {} وَالسَّمَاء رَفَعَهَا وَوَضَعَ الْمِيزَانَ {} أَلَّا تَطْغَوْا فِي الْمِيزَانِ

 

İslam'da Çevre Tanzimi ve Temizliğe Verilen Önem

Muhterem Müslümanlar

Yüce Rabbimizin bizlere vermiş olduğu birçok güzel nimetten biride canlı ve cansız bütün varlıklarıyla beraber tertemiz bir çevredir. Hayatımızı en rahat bir şekilde devam ettirebilmemizin yolu çevre tanzim ve temizliğinden geçmektedir. Bu sebeple geçmişimizden aldığımız temiz ve düzenli dünyamızı bir emanet olarak gelecek nesillere teslim etmeliyiz. Bütün canlıların faydalanması için yaratılan çevremize zarar vermemiz hem bizi için hem de bütün canlılar için felaket demektir.

Yüce Rabbimiz bir ayette şöyle buyurmaktadır. “Yıldız, bitki ve ağaç secde ederler. Göğü Allah yükseltti ve nizamı (dengeyi) O koydu. Sakın ha bu dengeyi (nizamı) bozmayın”(1)  Tabiatın bir ölçü ve denge içinde yaratıldığı ve bu denge bozulduğunda her şeyin zarar göreceği gibi temel kaideler, İslam’ın sık sık gündeme getirdiği konulardır. Çünkü çevre; insanın içinde yaşadığı maddi ve manevi ortamdır. Bütün vatandaşların ortak varlığı olup, hava, su, toprak, bitki, hayvan varlığı ile doğal ve tarihsel zenginlikleri içerir. Yeryüzü, üzerinde taşıdığı sayısız nimetler ve güzelliklerle insana emanet edilmiştir. Bu emanete, ancak onun tabii dengesini koruyarak riayet edilebilir.

Kıymetli Cemaatimiz

Peygamber Efendimiz bir hadislerinde bizlere şöyle tavsiyede bulunmaktadır. “Allah pak ve temizdir, paklık ve temizliği sever; kerim ve cömerttir, kerem ve cömertliliği sever. Öyle ise avlularınızı ve boş sahalarınızı temiz tutun….”(2) Tavsiyelere kulak tıkayanlar doğal çevrenin bozulmasına sebep olmaktadırlar. Fabrikalardan atıklar atılmakta, çöpler gelişigüzel çevreye bırakılmakta, yeşil alanlar yok edilmektedir.

Bizler Temizliği İmanın yarısı olarak gören, İbadetlerin ilk ilkesi olarak hep temizliği ön planda tutan bir dinin mensuplarıyız. Başta kendi yaşam bulduğumuz çevre olmak üzere, temizliğe önem vermeli, çevre tanziminin gerçekleşmesine yardımcı olmalıyız.

Aziz Kardeşlerim

Müslümanlar olarak kendimize “Çevreye karşı nasıl bir tutum içerisinde olmalıyız?” sorusunu sormalı, doğal çevrede bulunan her şeyi ait olduğu yere bırakmalıyız. Kullandığımız sokak, cadde, park, orman gibi bütün alanları tertipli, düzenli ve temiz olarak terk etmeliyiz.  

Gelecekte çocuklarımızın ağacı, denizi hayvanlar alemini, tarihi eserlerimizi kartpostallarda  görmemesi, çorak kurumuş toprak yerine maviyi ve yeşili seyredebilmeleri için birey ve toplum olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz.

Hutbeme bir hadis-i şerifle son veriyorum. “Bir Müslüman bir ağaç diker veya bir bitki ekerse, ondan kuş, insan veya hayvan yerse bu onun için sadaka olur.”(3)

 

Bayram SARIKOÇ

Ağzıkara Köyü Camii İ.H.

Şuhut/Afyonkarahisar

 

(1) Rahman, 6-8

(2) Kütüb-i Sitte c.10 s.390

(3) Buhari, Hars ve Muzara’a, 1,III